Division 1

NFL

Seniors

Reserves

Under-19s

2016

Heidelberg

Heidelberg

Greensborough

2015

Macleod

Greensborough

Greensborough

2014

Greensborough

West Preston-Lakeside

Greensborough

2013

Bundoora

Heidelberg

West Preston-Lakeside

2012

Northcote Park

West Preston-Lakeside

Northcote Park

2011

Bundoora

Montmorency

Greensborough

2010

West Preston-Lakeside

Bundoora

Greensborough

2009

Heidelberg

Bundoora

Greensborough

2008

Heidelberg

Heidelberg

West Preston-Lakeside

2007

Heidelberg

Heidelberg

Eltham

DVFL

Seniors

Reserves

Thirds

2006

Heidelberg

Bundoora

West Preston-Lakeside

2005

North Heidelberg

Montmorency

Northcote Park/Alphington

2004

Heidelberg

Heidelberg

Northcote Park/Alphington

2003

West Preston-Lakeside

Bundoora

Northcote Park/Alphington

2002

Northcote Park

Montmorency

Bundoora

2001

Northcote Park

Heidelberg

Montmorency

2000

Northcote Park

Heidelberg

Bundoora

1999

Northcote Park

Bundoora

Northcote Park/Alphington

1998

Lalor

Lalor

Northcote Park/Alphington

1997

Northcote Park

Bundoora

Epping

1996

Bundoora

Bundoora

North Heidelberg

1995

Bundoora

Montmorency

Lalor

1994

North Heidelberg

North Heidelberg

Montmorency

1993

Lalor

Bundoora

Epping

1992

Lalor

North Heidelberg

Reservoir-Lakeside

1991

Lalor

Bundoora

Montmorency

1990

Heidelberg

North Heidelberg

Greensborough

1989

Greensborough

North Heidelberg

North Heidelberg

1988

Greensborough

North Heidelberg

Bundoora

1987

North Heidelberg

North Heidelberg

Lalor

1986

Heidelberg

North Heidelberg

Bundoora

1985

North Heidelberg

North Heidelberg

Lalor

1984

Greensborough

Greensborough

North Heidelberg

1983

Greensborough

Bundoora

Lalor

1982

Diamond Creek

Montmorency

Templestowe

1981

Diamond Creek

Lalor

Montmorency

1980

Lalor

Lalor

Heidelberg

1979

Montmorency

Montmorency

Greensborough

1978

North Heidelberg

Reservoir-Lakeside

Reservoir-Lakeside

1977

Reservoir-Lakeside

North Heidelberg

Watsonia

1976

Montmorency

North Heidelberg

Reservoir-Lakeside

1975

Reservoir-Lakeside

Reservoir-Lakeside

Reservoir-Lakeside

1974

Eltham

Eltham

Greensborough

1973

Templestowe

Macleod-Rosanna

Reservoir-Lakeside

1972

Eltham

Greensborough

Greensborough

1971

Macleod-Rosanna

Etham

Reservoir-Lakeside

1970

Eltham

Reservoir-Lakeside

Greensborough

1969

Eltham

Reservoir-Lakeside

Greensborough

1968

Templestowe

South Morang

Reservoir-Lakeside

1967

Greensborough

Heidelberg

Montmorency

1966

Greensborough

Reservoir-Lakeside

Heidelberg West

1965

Reservoir-Lakeside

Reservoir-Lakeside

Macleod-Rosanna

1964

Heidelberg

North Heidelberg

Macleod-Rosanna

1963

Epping

Heidelberg

North Heidelberg

1962

North Heidelberg

Greensborough

North Heidelberg

1961

Greensborough

Greensborough

1960

Greensborough

Heidelberg

1959

Heidelberg

Macleod

1958

Greensborough

Macleod

1957

Heidelberg

Macleod

1956

Heidelberg

Heidelberg

1955

Greensborough

Heidelberg West

1954

Montmorency

Greensborough

1953

Eltham

Heidelberg

1952

Greensborough

Epping

1951

Montmorency

Heidelberg

1950

Heidelberg

Heidelberg

1949

Eltham

Diamond Creek

1948

Heidelberg

Macleod

1947

Reservoir

Eltham

1946

Reservoir

1942-1945 
Competition suspended due to World War II

1941

Heidelberg West

1940

Epping

1939

Epping

1938

Heidelberg

1937

Heidelberg

1936

Epping

1935

Epping

1934

Greensborough

1933

Epping

1932

Eltham

1931

Greensborough

1930

Eltham

1929

Heidelberg Juniors

1928

Heidelberg Juniors

1927

Greensborough

1926

Diamond Creek

1925

Greensborough

1924

Diamond Creek

1923

Heidelberg

1922

Greensborough